O plemeni   About Breed

Americký miniaturní kůň / American miniature horse
 

Původ

Miniaturní koně byli vyšlechtěni z více plemen. Základ dala především pony plemena jako je shetlandský nebo Dartmoorský pony z kterých byli vybíráni koně obzvláště malého vzrůstu. Eleganci a jemnost jistě dodal i příliv arabské krve. 
V 17. století, byli chováni miniaturní koně jako domácí mazlíčci na dvoře habsburské šlechty. Záznamy odkazují na francouzského krále Ludvíka XIV., který ve své zahradě držel už někdy kolem r.1650 několik exotických zvířat a také miniaturní koně. Dokladem toho jsou obrazy a umělecké předměty představující miniaturní koně. 
Ve Spojených státech, byl miniaturní kůň vyšlechtěn v průběhu 20. století. Z původních importovaných pony byl za přispění krve Hackney a Amerického pony postupně formován dnešní Mini horse. 
Mezi nejznámější plemena miniaturních koní patří bezesporu Falabella, která má svůj původ v Argentině, kde v roce 1868 Patrick Newell představil výsledky své chovatelské práce. Po jeho smrti pokračoval na jeho základech Juan Falabella, který přidal další pokrevní linie včetně velšských a shetlandských pony. Použil i malé plnokrevníky a pak především metodou příbuzenské plemenitby a důsledným výběrem chovných jedinců získal požadované stádo, ve kterém už bylo trvale zakódováno to nejdůležitější pro miniaturního koně – malý vzrůst.
Snaha o vyšlechtění co nejmenšího koně vedla v roce 1945 také jihoafrické chovatele k tomu, že zkřížili dvě klisny a hřebce shetland pony a pak následnou příbuzenskou plemenitbou jejich potomků bylo dosaženo kýženého malého vzrůstu. V roce 1991 byla v chovu registrována klisna měřící pouhých 66 cm. 
 

Miniaturní koně najdeme v mnoha zemích, za oblast vzniku minihorses můžeme považovat především Ameriku a Britské ostrovy. Označením miniaturní kůň je určena výška zvířete, která v závislosti na konkrétní plemeno je udávána mezi 86 až 97 cm KVH, měřeno v místě, kde končí hříva. U nás je výška stanovena na max.86 cm KVH pro plemeno Mini horses. Miniaturní koně byli vyšlechtěni z velmi malých pony, přesto ale nesmí být podobni např. shetlandům. Minihorses je vlastně „zmenšený“ normální jezdecký kůň, při zachování základních tělesných proporcí, s korektním postojem. Je elegantní, jemný, vyzařující sílu a energii. Vyrovnaný a odolný. Minihorses mohou mít všechny typy zbarvení známé u koní

Povaha

Miniaturní koně jsou přátelští a komunikativní. Mají velmi milou a mírnou povahu, jsou učenliví. Z tohoto důvodu jsou často drženi jako rodinní mazlíčci. I přes svou velikost si ale stále udržují pro koně přirozené chování a musí s nimi být zacházeno jako s koňmi. Jedině tak mohou být výbornými společníky. Malá plemena koní jsou všeobecně považována za dlouhověká a odolná. Průměrná délka života miniaturních koní je uváděna na 25 až 35 let. Samozřejmě je to individuální a musíme mít na paměti, že u miniaturního plemene musíme pečlivě hlídat množství přijímané potravy a současně koníkovi dopřát i dostatek pohybu. Pro svoji "křehkost" se nepoužívají pod sedlem ani pro malé děti, ale naopak jejich síla v zápřeži je vyjímečná!

Registrace

Ve Spojených státech jsou dva hlavní registry- plemenné knihy, pod kterými se minihorse zapisují – AMHA (American Miniature Horse Association) a AMHR (American Miniature Horse Registry). 
AMHA byla založena v roce 1978 a je určena pro mini horse jako pro samostatné plemeno koně. AMHR je divizí amerického Shetland pony Club a byl založen jako zvláštní registr, v roce 1972. V AMHA, mohou být zapsáni pouze koně jejichž výška nesmí přesáhnout 34 palců KVH. V registru AMHR jsou 2 oddíly - "A" pro koně 34 palců (86 cm) a menší a oddíl "B" pro koně 34 až 38 in. (86 až 97 cm). 
Po celém světě, existují desítky registrů, či chcete-li plemenných knih, kam jsou zapisováni Mini horses. I u nás má Mini horses vlastní Plemennou Knihu. Některé plemenné knihy přitom kladou důraz na to, aby kůň byl šlechtěn tak, aby svým vzhledem i vlastnostmi připomínal svůj vzor – normálního jezdeckého koně. Při pohledu na obrázek Miniaturního koně, kdy nemáte možnost porovnání velikosti, byste neměli vidět rozdíl mezi miniaturním a normálním koněm. Snaha chovatelů se v mnoha případech vrací v podobě nádherných koníků, které nelze rozeznat např. od arabských koní.

Barvy - pro příklady některých barev miniaturních koní klikni na obrázek

 

 

 

 

American miniature horse  FirstCnight Doc Hollywood  vlevo před úpravou a vedle po úpravě.
    
před úpravou

Mini Appaloossa
není plemennem v pravém slova smyslu, jen barevným rázem malého koně, přesto například v Holandsku se šlechtí z velkých appaloosa koní a shetlandů například. V naší stáji najdete  American minihorse v barvě appaloosa a minihorse v barvě appaloosa ale pro úplnost uvádím i charakteristiku mini appaloosas.

O plemeni / about breed

 

Původ a historie

Nejstručnější, ale naprosto výstižná charakteristika tohoto roztomilého malého koníka by mohla znít nejspíše takto: „Představte si appaloosu, který měří v kohoutku jen +- 90cm." 
Jméno tohoto barevného rázu plemene minihorsů vystihuje všechno podstatné. Miniappalosas byli vyšlechtěni v USA  a následně se o jejich rozvoji v Evropě zasloužilo Holandsko křížením koní původního amerického plemene appaloosa s různými plemeny ponyů (american minihorse, fallabela, částečně i shetland pony). Výsledkem je atraktivní a oblíbený malý koník naprosto úžasné povahy, jehož nezaměnitelný vzhled přímo odkazuje na koně, kteří se kdysi proháněli po amerických prériích. V Holandsku je pro appaloosy vedená samostatná plemenná kniha NAS  (Nederlandse Appaloosa Stamboek)ve které se  také  registrují i mini appaloosy. Chovat minihorse v barvě appaloosa lze i pod American minihorse, ale i pod N.M.P.R.S. ( Nederlandse Mini Paarden Registratie Stamboek)

Charakteristika plemene
   

Jestliže appaloosy dodali těmto sympatickým minihorsům jejich nezaměnitelný typický vzhled, pak po předcích malého vzůstu ( american minihorse) zdědili miniappaloosové hravou, dalo by se říct až skotačivou povahu. Přesto jsou miniappaloosové velmi učenliví, jejich vystoupení plné veselých kousků je často součástí nejedné koňské show.  Pověstná je i jejich dlouhověkost.

Popis plemene

Miniappaloosa je spíše menší pony. Jeho výška v kohoutku se pohybuje v průměru okolo devadesáti centimetrů, nejsou vyjímkou jedinci kolem 75-80cm, maximální kohoutková výška je pak 107cm. Pro jejich exteriér je typická široká hlava s nezaměnitelně jiskrným okem  pro appaloosy typickým viditelným bělmem). Krk je svalnatý. Záď mají tito poníci silnou a kulatou s charakteristickým vysoko posazeným ocasem. Barva je stejná jako u výchozího plemene appaloosa, to znamená, že miniappaloosy mohou mít různě skvrnitá zbarvení, která jsou označována jako sněhová vločka, leopard, plášť, mramor a jinovatka atd.

Barvy:
Od ostatních koní appaloosu odlišují základní znaky jejího zbarvení, kterými jsou :
*skvrnitá kůže v okolí nozder, očí a genitálií
*výrazně viditelné bělmo v oku
*pruh, nebo pruhy na kopytech

LEOPARD

 

FEW SPOT
SNOW FLAKE
BLANKET
  ROAN, WARNISH ROAN, MOTTLED,Roan Blanket or Frost, Roan Blanket With Spots

Překvapení pro nezasvěcené může být to, že se hříbě narodí více méně jednobarevné (pouze se základními znaky skvrn okolo očí,nozder a genitálií,které nemusí být zpočátku nijak výrazné!) a typické "puntíky se vybarví teprve později, viz ilustrační foto téhož hříběte

puntíky "vylezou" časem sami :-) není nutné holení srsti.

na fotografii je stejný jedinec-jak se postupně vybarvuje.
Více o barevných variantách najdete na oficiálních stránkách appaloos v ČR ( zabývajících se chovem jen standardních appaloos, ne miniappaloos!) ZDE

Využití

 

Miniappaloosy jsou chováni především jako společenští koně, kteří mají všechny předpoklady k tomu, aby byli domácími mazlíčky, a taky jimi jsou. Často se s nimi potkáme třeba i v dětských koutcích zoologických zahrad.malé děti nosí bez problémů pod sedlem , ale zápřež není pro ně žádným problém.¨Především v zahraničí jsou často zapřaháni do typické sulky pro minihorse. Ač se to se to vzhledem k jejich velikosti nezdá, jsou tito poníci v tahu neskutečně silní.


   

Zajímavosti

Miniappaloosa si v Evropě,ale také i v České republice nachází stále více příznivců.na rozdíl od american minihorse, jejichž pořizovací cena je pro "našince" opravdu vysoká (american minihorse můžete pořídit v ceně 5-20tisíc euro!)oproti tomu miniappaloosa je cenově dostupnější. Její cena se pohybuje kolem 20-30tisíc kč, kvalitní chovní jedinci se ovšem prodávají minimálně od padesáti tisíc i více.
Miniappaloosy jsou na rozdíl od křehkých american minihorsů "bytelnějším" a nenáročnějším koníkem. Pro jejich zdraví je lepší "chudá pastva" není nutná sterilizace sena a také na ně můžete normálně dýchnout a nemusíte se bát, že se rozplynou :-))))))
Náš článek o plemeni, který vyšel v časopise Fauna najdete ZDE

 

Videa